Over the past year, our prices have doubled. This represents a week’s worth of groceries for two. I used to spend a little over $100 each week. There is an extravagance of $28.19 for 2 rib eye steaks which will be used for two meals. The bill was a tiny bit higher than usual due to the fact that I needed laundry soap, shampoo, and the makings for Easter bread; and I do have to try to feed myself organic when I can. This was two good sized bags and two medium bags (not plastic, of course). Four bags! Thank god fishing season is only three months away. The freezer is getting bare.
when i crabbed out of una laska 50 odd years ago, we got $o.10 a pound with a 10 lb average.now i can’t afford to buy it.by the way,my grand mother was sarah mcglashan,so i have roots in your area
Know how it is shopping in a local store in the bush. I lived near Manley Hot Springs in the early 90’s and had a hard time accepting the fact that they wanted $4.00 for a loaf of bread at the local store.